- Kampaňový kompas
- Posts
- Začína sa volebná kampaň 🗳️
Začína sa volebná kampaň 🗳️
cesta k úspešnej politickej kampani

Kampaňový kompas
píše Ľubomír Ondrejkovič
Ahojte fanúšikovia a fanúšičky politických kampaní,
teší ma, že vám môžem poslať prvý newsletter z môjho nového projektu "Kampaňový Kompas". Váš záujem o tieto témy mi dáva nádej, že kampane sa môžu aj na Slovensku robiť lepšie. Spoločne si až do volieb prejdeme témy, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť a navigovať sa vo svete politických kampaní.
Rozoberať budeme rôzne aspekty a fázy politickej kampane, začínajúc základnými krokmi a postupne sa budeme presúvať k pokročilejším témam. Dnes sa pozrieme na začiatky kampaní a aké sú prvé kroky, ktoré by mala politická kampaň urobiť pri štarte.
Ešte raz ďakujem za to, že ste sa rozhodli pre odber tohto newslettera. Verím, že naše spoločné cestovanie svetom politických kampaní bude pre vás rovnako vzrušujúce ako pre mňa.
Prvý krok na ceste k úspechu
Základná rada každého správneho kampaňového manažéra: plán je absolútny základ, bez ktorého sa nepohnete. Ako sa hovorí nielen v politike, treba si dať pozor na prvý zle zapnutý gombík. Stanovenie cieľov je zásadným krokom pri plánovaní politickej kampane. Bez nich by boli naše úsilie a zdroje míňané zbytočne a neefektívne. Ak máme jasne stanovené ciele, môžeme náš tím, naše zdroje a naše stratégie zamerať na jasný terč - čo sú konkrétne a merateľné výsledky.
Ciele: Kam smerujeme?
Stanovenie cieľov je srdcom a dušou každej politickej kampane. Predstavte si to ako navigáciu, ktorá vás vedie všetkými krokmi, ktoré musíte prejsť na ceste k víťazstvu. Aj keď sa na tej ceste stratíte, vždy viete, ako nájsť opäť ten správny smer. Ciele sú zároveň konkrétnymi bodmi, ktoré sa snažíte dosiahnuť - ako získanie určitého percenta hlasov alebo zvýšenie podpory pre konkrétnu politickú tému.
Ciele by mali byť konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné a relevantné.
Konkrétne: Cieľ by mal byť jasne definovaný. Nie je to len "chceme sa dostať do parlamentu", ale skôr "chceme získať 150 000 hlasov vo voľbách", poprípade môžete ísť ešte konkrétnejšie (napr. koľko hlasov, v ktorom obvode, od ktorej cieľovej skupiny).
Merateľné: Mali by ste byť schopní sledovať svoj pokrok v kampani. To môže znamenať sledovanie číselného trendu v prieskumoch verejnej mienky, nárast v počte dobrovoľníkov alebo zvyšovanie počtu interakcií na sociálnych sieťach.
Dosiahnuteľné: Je nutné stanovenie cieľov, ktoré sú spojené s realistickým nastavením očakávaní. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu finančných prostriedkov, ľudských zdrojov a času. Príklad cieľa "vyhrať vo všetkých obvodoch" by nebolo realistické, ale stanovenie cieľa "zvýšiť našu podporu v kľúčových obvodoch o 15%" by mohlo byť dosiahnuteľné a pomôže sústrediť zdroje kampane.
Relevantné: Ciele by mali zodpovedať vašim dlhodobým ambíciám a hodnotám. Ak je vašou hlavnou politickou témou zdravotníctvo, mali by ste stanoviť ciele, ktoré sa týkajú tejto oblasti a presviedčať primárne ľudí, ktorých sa táto téma priamo dotýka.
🇺🇸 🇺🇸 🇺🇸 Počas prezidentských volieb v USA v roku 2008 sa tím Baracka Obamu zameral na mobilizáciu mladých a menšín. Stanovili si konkrétne, merateľné ciele - napríklad aj zvýšiť účasť mladých voličov o 2 milióny. Tento cieľ bol dosiahnuteľný a relevantný pre ich širšiu stratégiu. Stratégia bola úspešná, pretože Obama získal podstatnú podporu týchto skupín, a aj vďaka tomu vyhral voľby.
Fázy kampane
Časový rámec je navigáciou vášho politického putovania. Plánovanie kampane je podobné plánovaniu dlhej cesty - musíte vedieť, kedy sa potrebujete dostať na určité miesta, aby ste mohli efektívne využiť svoj čas a zdroje. To môže znamenať stanovenie dátumov pre získavanie podporovateľov, rozhodujúcich mítingov, televíznych debát a samotných volieb.
Každá jednotlivá fáza kampane prispieva k celkovému úspechu, a akonáhle sú všetky správne zohraté, znásobuje to konečný výsledok. Aké sú teda fázy v politickej kampani?
Informovanie / Brand Awareness
Táto fáza sa zameriava na to, aby sa voliči oboznámili s menom, logom a kľúčovými posolstvami kandidáta alebo politickej strany.
Dôležitým aspektom tejto fázy je časovanie. Väčšinou sa kampane spúšťajú veľmi neskoro. Všeobecne platí, že čím skôr je táto fáza spustená, tým lepšie. Dôvodom je, že povedomie voličov o vašej kampani sa nevytvára cez noc. Vyžaduje si to čas a opakovanie. Ak teda kampaň zahájite neskoro, môže to viesť k nízkej povedomosti o vašej kampani medzi voličmi, čo môže ovplyvniť počet ľudí, ktorí vás podporia vo voľbách. Zároveň dávate priestor vašim oponentom, aby vás definovali predtým, ako sa zadefinujete sami. Treba si uvedomiť, že poznateľnosť sa nevzťahuje iba na meno, či názov. Poznateľnosť sa vytvára aj na témy a ich prepojenie s vašou značkou.
🇸🇰 🇸🇰 🇸🇰 Matúš Vallo v komunálnych voľbách 2018 začal so svojou kampaňou v podstate 10 rokov pred voľbami ako aktivista. Skutočnú politickú kampaň spustil však viac ako 1,5 roka pred voľbami. Vedel, že jeho problém môže byť poznateľnosť a ako vyzývateľ vtedajšieho primátora musel v tomto ohľade zabrať. Osobne jedno z najzaujímavejších brand awareness kampaňových videí použitých na Slovensku bolo určite video “Vallo, Matúš Vallo”. Okrem výzvy pre ľudí, aby sa volieb zúčastnili, plnilo najmä úlohu informovania o kandidátovi. Jeho prevedenie spočíva v jednoduchosti a jasnom messagingu.