- Kampaňový kompas
- Posts
- Ako sociálne siete menia tvár volebných kampaní
Ako sociálne siete menia tvár volebných kampaní
Politici získavajú pozornosť v online priestore a stávajú sa influencermi

Kampaňový kompas
píše Ľubomír Ondrejkovič
Ahojte fanúšikovia a fanúšičky politických kampaní,
dnes sa pozrieme na to ako by mali politické kampane komunikovať na sociálnych sieťach.
Nikdy predtým nebolo tak zjavné, že jeden jediný status môže zmeniť osud politika a pohnúť politickými preferenciami. Väčšinou však v tom negatívnom smere. Jeden môj kamarát, ktorý je politický stratég z USA hovorí, že iba kampaň na sociálnych sieťach vám voľby nevyhrá, ale môže vám ich prehrať.
🇺🇸 🇺🇸 🇺🇸 V roku 2006 sa v Spojených štátoch odohral incident známy ako "macaca" počas kampane Georga Allena. Udialo sa to, keď Allen vystupoval pred davom a zaregistroval, že jeden zo stafferov oponenta natáčal všetky jeho vystúpenia na kameru. Keď ho Allen zbadal v dave, povedal okrem iného: "Vitajte v Amerike, macaco!" Toto slovo, ktoré má rasistický kontext, bolo chápané ako urážka a diskriminácia na základe indickoamerického pôvodu.
Reakcia na tento incident bola natočená na kameru a začala sa šíriť internetom. Incident "macaca" je príkladom toho, ako internet a sociálne médiá môžu zohrať kritickú úlohu pri šírení informácií, ovplyvňovaní verejnej mienky a upozorňovaní na problematické správanie politikov. Tento prípad ukázal, že politici musia byť obozretní v tom, ako sa správajú na verejnosti, pretože ich slová a činy môžu byť rýchlo zachytené a šírené online komunitou.
Kedysi, ak ste chceli mať vplyv na väčšie množstvo ľudí ste museli absolvovať veľké predvolebné meetingy. Aj tie najväčšie meetingy aké mal Vladimír Mečiar, však oslovili iba pár tisícok ľudí naraz. (pozrite sa na video z jeho meetingu)
Doba sa zmenila a dnes aj človek, ktorý celý rok nevytiahne päty z Bratislavy vie osloviť aj milión voličov vďaka jednému statusu. Sociálne médiá a digitálne nástroje prinášajú okrem toho politikom príležitosť dosiahnuť osobnejší kontakt s voličmi. A v súčasnom politickom svete je to výhoda, ktorá sa nedá len tak prehliadať.
Koľko peňazí treba dať do online?
V súčasnej dobe je možné sledovať trend, kedy politické kampane čoraz viac investujú svoje finančné prostriedky do online prostredia. Vzhľadom na rozširovanie sociálnych médií a digitálnych kanálov sa stáva online kampaň efektívnym spôsobom, ako sa dostať k voličom a zapojiť ich do diania kampane.
🇺🇸 🇺🇸 🇺🇸 Jeden z príkladov, ktorý ilustruje túto tendenciu, je kampaň Donalda Trumpa v roku 2016. Kampaň Donalda Trumpa vynaložila na online reklamu v roku 2016 značne viac finančných prostriedkov ako kampaň bývalého prezidenta Baracka Obamu.
Kto a aký obsah by mal tvoriť na sociálne siete politikov?
Tvorba obsahu pre sociálne siete a online kanály sa líši od inej komunikácie v kampani tým, že vyžaduje prispôsobenie obsahu a formátu pre digitálne média. Na rozdiel od tradičných médií, sociálne siete sú interaktívne a rýchlo sa menia, a preto je potrebné vytvárať obsah, ktorý je atraktívny, zaujímavý a angažujúci pre online publikum. Ďalej je dôležité, aby bol obsah prispôsobený pre rôzne platformy a formáty, ako sú textové príspevky, videá, obrázky, infografiky a podobne. Nemôžete napríklad na sociálnu sieť TikTok, určenú na videá, uverejňovať dlhé textové statusy ako na Twitter.
Tvorbu obsahu by mal zabezpečiť špecialista na digitálny marketing a komunikáciu. Ideálne by mala existovať pozícia obsahového manažéra alebo špecialistu na sociálne siete, ktorý je zodpovedný za tvorbu, spravovanie a monitorovanie obsahu pre sociálne siete a online kanály. Veľkosť tímu bude závisieť od rozsahu kampane a dostupných zdrojov, ale spravidla by mal byť dostatočný počet ľudí na to, aby sa zabezpečila kvalitná tvorba a správa obsahu pre rôzne sociálne siete.
Kto na Slovensku vyhráva na sociálnych sieťach?
Politická kampaň je v plnom prúde a preto je dobré si pozrieť pár štatistík, aby ste videli,ako sa darí vašej obľúbenej politickej strane a či nežijete náhodou iba vo svojej bubline. Všetci dobre vieme, že najlepšie sa šíria populistické, negatívne a strašiace príspevky. Preto nie je prekvapivé, že strany a politici, ktorí vedú za posledný rok v rebríčkoch, sú práve Republika, Smer-SD a ich predstavitelia (zdroj Gerulata).