- Kampaňový kompas
- Posts
- Politické víťazstvá cez email
Politické víťazstvá cez email
Ako využiť databázy a e-mailovú komunikáciu na získanie podpory voličov

Kampaňový kompas
píše Ľubomír Ondrejkovič
Ahojte fanúšikovia a fanúšičky politických kampaní,
v dnešnej digitálnej dobe sa politické kampane neustále vyvíjajú a využívanie moderných nástrojov je nevyhnutné pre efektívnu komunikáciu s voličmi. Jedným z týchto nástrojov je newsletter, emailová komunikácia a databázy kontaktov, ktoré môžu zohrávať kľúčovú úlohu v politických kampaniach, ak sú dobre pripravené. Dnešný newsletter sa zameriava na dôležitosť a výhody týchto nástrojov a ich súvislosť s udržiavaním podpory voličov.
Na čo slúžia databázy v politickej kampani
V politických kampaniach je nevyhnutné mať efektívny spôsob, ako osloviť voličov a zdieľať s nimi informácie a posolstvá. Keďže väčšina kampaní je v tomto závislá od sociálnych sietí a ich algoritmov, ktoré sa môžu zo dňa na deň zmeniť, najlepšia cesta je vytvoriť si vlastnú, priamu a personalizovanú cestu k voličom. Práve tu prichádzajú do hry databázy, newsletter a celá e-mailová komunikácia.
E-mailová komunikácia ponúka ešte väčšiu flexibilitu a personalizáciu ako sociálne siete. Newsletter je z pravidla zasielané pravidelne a obsahujú dôležité správy, aktualizácie a kampaňové informácie. Sú skvelým spôsobom, ako udržiavať voličov informovaných o dianí v kampani, predstaviť svoje priority a posilniť vzťah s voličskou základňou.
Vďaka databáze kontaktov môžu politické kampane udržiavať prehľad o svojej voličskej základni, sledovať interakciu a preferencie jednotlivých voličov a prispôsobovať svoju komunikáciu aj na základe týchto informácií.
Dáta a štatistiky potvrdzujú, že vytvorenie efektivnej e-mailovej komunikácie je strategickým krokom v politických kampaniach. Podľa správy spoločnosti Campaign Monitor bol priemerne 36% príjmov politických kampaní v USA v roku 2018 generovaných prostredníctvom e-mailovej komunikácie. Okrem toho, štúdia od McKinsey informuje, že e-mailový marketing má o 40% vyššiu účinnosť pri získavaní nových podporovateľov v porovnaní s Facebookom a Twitterom.
🇺🇸 🇺🇸 🇺🇸 Príkladom úspešnej kampane, kde bola vytvorená silná e-mailová databáza, je prezidentská kampaň Baracka Obamu v roku 2008. Obama využil rôzne stratégie na získanie e-mailových adries od voličov. Napríklad, prostredníctvom svojej webovej stránky a sociálnych médií ponúkal možnosť prihlásiť sa na odber noviniek a dostávať pravidelné aktualizácie o kampani. Netreba zabúdať, že to bolo pred 15 rokmi kedy to bola inovatívna forma zapojenia a dnes je to už štandard. Táto stratégia mu umožnila vytvoriť veľkú a zapojenú databázu, prostredníctvom ktorej komunikoval s voličmi a vyzýval ich k akcii. Od podpory cez darovania financií až po GOTV.

Vytvorenie efektívnej emailovej databázy
Existuje mnoho stratégií na získanie e-mailových adries a súhlasov od voličov. Jednou z najefektívnejších je vytvorenie petícií, interaktívnych súťaží a hlasovaní či dokonca e-kníh alebo exkluzívnych informácií, ktoré voliči dostanú výmenou za svoju emailovú adresu. V politických kampaniach je dôležité nielen mať dané kontakty, ale vedieť ich aj správne používať. Správne spravovanie kontaktných údajov voličov je kľúčové pre budovanie spoľahlivej emailovej databázy. Okrem iného politické kampane musia dodržiavať zásady ochrany osobných údajov (GDPR) a získavať súhlas od voličov na používanie ich emailových adries.
🇺🇸 🇺🇸 🇺🇸 Kampana Donalda J. Trumpa zorganizovala súťaž s názvom "Dinner with Donald Trump". Voliči mali možnosť vyhrať príležitosť stretnúť sa s Trumpom na večeri a diskutovať o politických témach. Ak sa chceli zúčastniť tejto súťaže, museli zanechať svoj kontakt alebo darovať financie kampani. Kampaň tak získala tisíce nových kontaktov. Smola pre podporovateľov bola, že nikto túto večeru nevyhral a podľa všetkého išlo iba o marketingový trik.

Efektívna e-mailová komunikácia s voličmi
Správne načasovanie a frekvencia:
Jednou zo súčastí efektívnej e-mailovej komunikácie s voličmi je správne načasovanie a frekvencia odosielania. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi udržiavaním kontaktu s voličmi a neobťažovanie ich príliš veľkým množstvom emailov. Odporúča sa pravidelná komunikácia, napríklad raz za týždeň alebo raz za dva týždne. Zároveň je dôležité analyzovať reakcie a správanie voličov, aby sa zistilo, ktoré dni a časy majú najlepšiu odozvu.
Testovanie pre zvýšenie účinnosti:
A/B testovanie je dôležitým nástrojom pri optimalizácii emailovej komunikácie. Skúšanie rôznych variantov predmetov, obsahu a grafiky emailov umožňuje identifikovať najefektívnejšie a najpríťažlivejšie prvky. Napríklad môžete testovať rôzne spôsoby oslovenia v predmete, dĺžku a jasnosť obsahu, použitie obrázkov a call-to-action. Na základe výsledkov týchto testov môžete optimalizovať svoje emaily a zvyšovať ich účinnosť. Ak už si dajú politické strana námahu a pripravia celý obsah e-mailu a nerobia aspoň základné A/B testovanie predmetu e-mailu, vieme bez pochyby povedať, že človek zodpovedný za online nemá čo robiť v profesionálnej kampani.
🇺🇸 🇺🇸 🇺🇸 Kampaň Baracka Obama v roku 2012 vyzbierala vďaka onlinu $690 miliónov. Jedným z príkladov, ktorý sa stal až legendárnym, je použitie predmetu emailu s názvom "I will be outspent". Tento predmet bol výsledkom dôkladného testovania a analyzovania účinnosti predchádzajúcich emailov. Obamovej kampani sa podarilo dosiahnuť najvyšší pomer otvorenosti a konverzie na finančný dar práve s týmto predmetom. Jeho sila spočívala v tom, že vytvoril emocionálnu väzbu so sympatizujúcimi voličmi, ktorí sa cítili povzbudení a motivovaní podporiť Obamovu kampaň.
Tu sú najúspešnejšie predmety v danej kampani:
"I will be outspent" $2,540,866
"Some scary numbers" $1,941,379
"If you believe in what we're doing…" $911,806

Dôležitosť segmentácie a cielenie:
Tvorba relevantného a zaujímavého obsahu newsletterov je kľúčovou súčasťou úspešnej online komunikácie. Je dôležité vybrať tematické oblasti, ktoré sú relevantné pre voličov, a ktoré ich zaujmú. Pozývať na udalosť v Bratislave človek z Košíc nebude moc efektívne. Posielať informáciu o tom ako budete pomáhať mamičkám s deťmi vášmu podporovateľovi, ktorý práve začína vysokú školu a nemá žiadne dieťa asi tiež nebude veľmi fungovať. Poviete si logické, avšak kampane na Slovensku väčšinou posielajú jeden email na celú databázu.
Rozdelenie kontaktných údajov do skupín umožňuje presnejšie a personalizovanejšie oslovenie voličov. Pre efektívne cielenie v emailovej komunikácii je dôležité využívať rôzne údaje o voličoch. Demografické údaje, ako je vek, pohlavie, vzdelanie a zamestnanie, vám umožňujú lepšie pochopiť vašu cieľovú skupinu a prispôsobiť obsah správ. Geografické údaje vám umožňujú cieliť voličov v konkrétnych regiónoch a prispôsobiť správy podľa ich miesta pobytu. Behaviorálne údaje, ako je história otvorenia emailov, kliknutia na odkazy a účasť na podujatiach, vám umožňujú lepšie pochopiť správanie voličov a poskytnúť im relevantnejší obsah.
Dáta a štatistiky ukazujú, že cielenie v emailovej komunikácii môže mať významný vplyv na úspech politických kampaní. Podľa štúdie z roku 2019 dosahujú e-maily s personalizovaným obsahom a cielením o 14% vyššiu mieru otvorenia a o 10% vyššiu mieru kliknutia v porovnaní s hromadnými e-mailmi.
🇺🇸 🇺🇸 🇺🇸 V roku 2016 kampaň Bernieho Sandersa poslala emailovú správu o jeho pláne na reformu zdravotníctva. V tejto správe bola obsahovo prispôsobená pre segment voličov, ktorí vyjadrili záujem o zdravotnícku politiku a podporovali Sandersovu agendu v tejto oblasti. Správa obsahovala detailné informácie o jeho pláne, štatistiky o stúpajúcich nákladoch na zdravotnú starostlivosť a výhody jeho navrhovanej reformy.
Naopak, iný segment voličov, ktorý sa viac zaujímal o environmentálnu politiku, dostal v tej istej chvíli emailovú správu s príkladmi Sandersových plánov na boj proti zmene klímy a podporu obnoviteľných zdrojov energie. Obsah správy bol prispôsobený záujmom a hodnotám tohto konkrétneho segmentu.
Týmto spôsobom kampaň Bernieho Sandersa využila segmentáciu voličov a prispôsobenie obsahu emailovej komunikácie, aby efektívne oslovila jednotlivé skupiny voličov. Výsledkom bolo zvýšené zapojenie voličov, vyššia angažovanosť a finančná podpora kampane.
Uvítanie a sekvencia e-mailov
Keď idete do bazéna prvýkrát hneď neskočíte, ale vchádzate postupne. Túto istú taktiku by mali používať aj e-mailové stratégie. Pri kampaniach je dôležité mať efektívnu a dobre nastavenú sekvenciu uvítacích emailov, ktorá zaujme voličov a pomôže im lepšie porozumieť kandidátovi alebo strane. Prvý email v tejto sekvencii by mal byť osobný a srdečný, vysvetľujúci účel a hodnoty kampane a poskytujúci stručný prehľad o kandidátovi a jeho dôležitosti. Nasledujúce emaily by mali postupne ponúkať viac informácií o politických témach, plánoch a riešeniach, aby voliči mohli získať hlbšie porozumenie a dôveru v kandidáta alebo stranu.
E-maily od slovenských politikov
Otestoval som si ako politické strany na Slovensku menej ako 100 dní pred voľbami komunikujú cez emaily. V skratke veľké sklamanie a žiadne prekvapenie. Prihlásil som sa do všetkých odberov newsletterov od strán, ktoré kandidujú v týchto voľbách a majú aspoň nad 3%.
