- Kampaňový kompas
- Posts
- Kto a čo ovplyvňuje výsledky volieb?
Kto a čo ovplyvňuje výsledky volieb?
Ako strany určujú svoje cieľové skupiny a ktoré témy sú pre voličov dôležité

Kampaňový kompas
píše Ľubomír Ondrejkovič
Ahojte fanúšikovia a fanúšičky politických kampaní,
teší ma, že ste súčasťou projektu Kampaňový kompas.
Máme týždeň od vyhlásenia volieb, väčšina strán má už billboardy popri cestách so všeobecnými heslami, konajú sa súťaže vo varení gulášov a politické diskusie sú rovnako bez väčšieho záujmu širokej populácie. Jeden z možných dôvodov je, že politické strany neriešia problémy, ktoré zaujímajú ľudí, ale riešia veci ktoré zaujímajú ich samotných.
Dnes sa pozrieme ako sa určujú cieľové skupiny a podľa posledného prieskumu, ktoré témy považujú za dôležité práve voliči.
Voliči chcú jedno, politici riešia druhé
S rýchlo sa meniacou politickou situáciou na Slovensku sa stále viac politických strán zaoberá otázkou, ako osloviť rôzne cieľové skupiny. Aké problémy sú pre nich najdôležitejšie a ako sa na nich zamerať?
Cieľová skupina je definovaná súborom potenciálnych voličov, ktorých politická strana chce najviac osloviť. Títo voliči sa často vyznačujú spoločnými charakteristikami, ako je vek, pohlavie, vzdelanie, zamestnanie, príjmy, geografická poloha, politické názory a ďalšie.
Výhodou definovania a výberu konkrétnej cieľovej skupiny je efektívnejšie využitie zdrojov kampane. Strana môže prispôsobiť svoje posolstvo, slogany, metódy oslovenia a média tak, aby čo najlepšie rezonovali s potrebami a očakávaniami svojej cieľovej skupiny. Táto stratégia umožňuje stranám nielen maximalizovať svoje úsilie a dosiahnuť čo najväčší dosah, ale tiež posilniť svoju pozíciu v mysliach voličov tým, že presne adresujú ich problémy a obavy.
🇳🇿 🇳🇿 🇳🇿 Jacinda Ardernová a jej Labour party (Nový Zéland) vo voľbách v roku 2020 efektívne využila prieskumy verejnej mienky, aby určila svoju cieľovú skupinu a prispôsobila svoje posolstvo pre voličov. Pred voľbami jeden z prieskumov ukázal, že životné prostredie sa stalo kľúčovou témou. Až 71 % respondentov považovalo životné prostredie a zmenu klímy za vážne problémy. U tých, ktorí chceli, aby vláda leadovala cestu zmeny v tejto téme, až 74 % z nich uviedlo, že táto otázka významne ovplyví ich voľbu.
Tieto štatistické údaje ukázali, že životné prostredie bolo pre voličov na Novom Zélande jednou z kľúčových tém, a teda bolo logické, že sa stalo dôležitou súčasťou volebnej kampane Jacindy Ardernovej. Labour party získala vo voľbách rekordných 49,1 % hlasov, čo je najlepší výsledok strany od roku 1946.
Aké témy zaujímajú voličov na Slovensku?
Využitie správnych dát a štatistík je kľúčovou súčasťou vytvárania efektívnych predvolebných kampaní. Prieskum verejnej mienky agentúry AKO ukazuje, ktoré sú najdôležitejšie problémy Slovenska, ktorými by sa mali politici zaoberať. Ľudí na Slovensku trápia hlavne zdravotníctvo (32%), školstvo (23%), zdražovanie (17%) a situácia dôchodcov (16%). Pri bližšom skúmaní na tieto problémy z pohľadu rôznych sociodemografických skupín sa však objavujú zaujímavé vzorce.
Ženy a muži
Z prieskumu je zrejmé, že ženy častejšie ako muži uvádzajú problémy v oblasti zdravotníctva (40% vs 24%), školstva a vzdelanosti (27% vs 18%), zdražovania a inflácie (19% vs 14%), ako aj situácie dôchodcov (21% vs 11%). Naopak, muži častejšie ako ženy uvádzajú energetickú krízu (16% vs 13%) a korupciu (12% vs 6%).
Rôzne vekové skupiny
Z prieskumu je tiež zrejmé, že rôzne vekové skupiny majú rôzne obavy. Respondenti do 33 rokov nadpriemerne často uvádzajú zdražovanie (22% vs priemer 16%), a taktiež sa objavuje potreba zvýšenia miezd/zníženia daní (14% vs priemer 11%).
Rôzne vzdelanostné skupiny
Z prieskumu vieme vyčítať, že rôzne vzdelanostné skupiny majú rôzne obavy. Nižšie vzdelaní respondenti (bez maturity) nadpriemerne uvádzajú dôchodky (22% vs priemer 16%) a zdražovanie (19% vs priemer 17%). Zatiaľ čo respondenti s vysokoškolským vzdelaním častejšie ako priemer uvádzajú zdravotníctvo (37% vs priemer 32%) a školstvo (33% vs priemer 23%).